З жахом чекаєте наміченого дня прибирання, на який витратите купу сил і часу? А якщо підійти до процесу прибирання квартири або будинку з іншого боку? … Японське мистецтво наведення порядку вдома і в житті завоювало армію шанувальників у всьому світі. Сьогодні ми розповімо про основні принципи японського підходу до порядку. Беріть на замітку – і полегшуйте своє життя!
Гучний підхід до чистоти з книги японки Марі Кондо (Конмарі) «Магічна прибирання» перевернув уявлення європейців про порядок. Пані Конмарі вважає прибирання не подією і навіть не процесом, а стилем життя. Не лякайтеся, автор зовсім не рекомендує носитися по будинку зі шваброю з ранку до вечора, навпаки – вона впевнена, що чисто там, де не смітять. Але, як відомо, «хочеш миру, готуйся до війни». Тому одноразову генеральне прибирання в роками захаращують домашньому просторі провести все-таки доведеться.
Принцип «не любиш – викинь»
Магічна прибирання починається з розхламлення. У будинку, де лежать тільки ті речі, які нам подобаються (а не просто «одного разу стануть в нагоді» і «шкода викинути»), завжди буде порядок. Японка стверджує, що її система допоможе змінити спосіб мислення і настрій на майбутнє, а також навести порядок у власному внутрішньому світі.
Щоб «запустити» процес наведення порядку в будинку і життя, потрібно викинути все старе і розкласти залишилися речі за особливою системою. Раз і назавжди треба викинути предмети, які:
- НЕ подобаються;
- заважають або дратують;
- асоціюються з чимось неприємним;
- належать до категорії «коли-небудь» стане в нагоді.
Якщо вас цей список збентежив, і ви не знаєте, за що хапатися, скористайтеся підказкою. Перш за все викидаємо старі журнали і газети, прострочену продукцію, порожні пляшки та банки, одяг з одним плямою / діркою / потертістю, зламані речі.
Відшукавши в засіках чергове «скарб» (наприклад, старі штани), ми розмірковуємо так: «не дуже подобаються, але викинути шкода, тому буду носити вдома». Японка радить іншу схему мислення: «А чи приємно мені буде носити їх вдома?». Все, що не викликає приємних почуттів, відправляємо або в смітник, або в коробку «подарувати».
Прибирання Конмарі: сортування речей
Всі залишилися в будинку предмети поділяємо на кілька категорій, наприклад, одяг, книги, канцелярія, кухонні предмети, гаджети. Потім виділяємо в кожній категорії «підвиди», наприклад, одяг – це білизна, шкарпетки, кофти, футболки, сукні, спідниці, джинси, брюки, куртки, шапки і шарфи. Розкладаємо предмети по групах, а потім беремо в руки кожен з них і уважно прислухаємося до себе. Якщо ви не хочете носити річ – на викид! Нехай ці «скарби» порадують інших людей.
Порада! Розхламлення потрібно робити за кілька днів. Прибирання в кімнаті повинна здійснюватися за планом – складіть його і впевнено рухайтеся вперед!
Магічна прибирання: розкладаємо все що залишилося
Зазвичай на цьому етапі в будинку вже стало на 30% речей менше. Тому всі предмети розкладаємо так, щоб, по-перше, вони зайняли менше місця, по-друге, все було під рукою.
- Речі, які зберігаються в ящиках або коробках, займають менше місця. Коробки можна красиво оформити, наприклад, Конмарі радить приклеїти на кожну барвисте зображення зберігається всередині предмета. Далі складаємо речі вертикальними рулонами або прямокутниками. Одяг, яка зберігається таким чином, менше мнеться. Вішаємо одяг по висоті, формуючи з неї певні групи, а взуття розкладаємо по сезону. Складаємо сумки одна в іншу – по три, в залежності від їх призначення.
- Кохання предмети, постільну білизну, біжутерію та предмети для хенд-мейд розкладаємо за тим же принципом. Все пошарпане, непотрібне або без комплекту – викидаємо. Речі, які можуть знадобитися для творчості хенд-мейд, складаємо в окрему коробку. Постільна білизна кладемо в ящики шафи, але намагаємося розташувати вертикально – рулонами.
- Коробки, кошики і роздільники повинні з’явитися у всьому будинку. Всі предмети в ванній і передпокої розкладаємо по групам і ховаємо в шафки.
- Розбираємо інформаційне сміття: книги, папки на комп’ютері та закладки в браузері. Всю зайву інформацію видаляємо, а книги, які нам не знадобляться, даруємо бібліотеці. Порожній комп’ютер – це зручний інструмент, де нічого не відволікає уваги і не уповільнює роботу.
Японське мистецтво наведення порядку в будинку – це метод звільнення життєвого простору і набуття контролю над ним. Правильно і зручно розкладені речі звільнять місце, а тривалі і дратівливі пошуки потрібного предмета зітруться з пам’яті, як страшний сон. Прибирання буде займати менше часу, а у вас з’являться сили на інші, дійсно важливі і приємні, справи.